Κοινωνία

Λευκή ισοπαλία και ελάχιστες συγκινήσεις το ντέρμπι αιωνίων στο ΟΑΚΑ

Η Εφημερίδα των Συντακτών

Όλα μηδέν στο ντέρμπι μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού, για την έκτη αγωνιστική των play off της Super League, το οποίο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Ψυχωμένος και καλύτερος στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα ο Παναθηναϊκός, μπλόκαρε τα ατού των πρωταθλητών και απέσπασε το 0-0, όντας η μοναδική ομάδα που έχει κόψει βαθμούς από τον Ολυμπιακό στα play off.

Παρά την κοινή παρουσία Βαλμπουενά και Φορτούνη στην ενδεκάδα, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς δεν κατάφερε να κάνει το παιχνίδι της και να δημιουργήσει φάσεις και κρατά μόνο το αήττητο στο πρωτάθλημα που συνεχίζεται.

Ο Γάλλος σταρ των ερυθρολεύκων, όμως, ήταν μοιραίος για την ομάδα του, καθώς έχασε το πέναλτι που εκτέλεσε. Για την παράβαση, όμως οι πράσινοι εξέφρασαν σοβαρά παράπονα, ενώ έβγαλαν ανακοίνωση από το ημίχρονο του αγώνα.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη έχασε μια μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο για να ανοίξει το σκορ, ενώ το δεύτερο μέρος κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις εκτός από ένα σου του Χατζηθεοδωρίδη και ένα πλασέ του Ελ Αραμπί.

Συνθέσεις

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Σένκεφελντ, Θεοχάρης, Χατζηθεοδωρίδης, Ανουάρ, Αλεξανδρόπουλος (57′ Αλεξανδρόπουλος), Μπουζούκης, Μακέντα (75′ Περέα), Χατζηγιοβάνης (67′ Κολοβός)

Ολυμπιακός: Σα, Γκασπάρ, Μπα (46′ Σισέ), Σεμέδο, Ελαμπντελαουί, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης (46′ Χασάν), Καμαρά, Βαλμπουενά (64′ Μασούρας), Φορτούνης (64′ Λοβέρα), Ελ Αραμπί